Бізнес-план для одержання кредиту використовується для потреб кредитування й надається в банк на розгляд кредитному комітету як підтвердження економічної доцільності проекту. Сам по собі бізнес-план не є гарантією одержання позикових коштів, оскільки банк кредитує всеж-таки проект, а не документ, що його описує.

У бізнес-плані для отримання кредиту розкриваються наступні питання, що цікавлять банк:

  • фінансовий план;
  • якісний аналіз ризиків;
  • розрахунки прибутковості проекту, його інтегральні показники.

На сьогоднішній день, жоден банк не прийме проект до розгляду, якщо до пакета документів не прикладений бізнес-план, що відповідає стандартам, прийнятим у кредитних організаціях.

Відмінності бізнес-плану для одержання кредиту від інвестиційного бізнес-плану:

  • бізнес-план для отримання кредиту повинен обґрунтувати потреби підприємства у фінансуванні у чітко визначений період часу;
  • позичальник, що бажає одержати кредит під бізнес-план, повинен довести банку що використання позикових обігових коштів вигідно підприємству;
  • бізнес-план для одержання кредиту орієнтований на те, щоб показати банку або іншому можливому кредиторові високий рівень платоспроможності підприємства, який стане порукою у своєчасному погашенні боргу та виплаті відсотків.

Отримання кредиту під бізнес план – це досить тривала процедура, якщо кредитором виступає банк. Банки проводять незалежну оцінку платоспроможності майбутнього позичальника, а сам процес оформлення кредиту вимагає об’ємного пакета документів та безлічі перевірок. Як правило, банк не буде вивчати деталі бізнес-плану, які прямо не пов’язані з платоспроможністю та рівнем ліквідності підприємства. У першу чергу його зацікавить, чи є у підприємства цінності для застави або серйозний поручитель. Потім буде вивчатися питання про дебіторську й кредиторську заборгованість. Кредитна історія вказує, є чи у підприємства борги, і у випадку їх наявності – чи в строк вони погашаються.

Таким чином, бізнес-план для одержання кредиту повинен бути складений максимально точно та ємко, і, на відміну від інвестиційного та внутрішнього бізнес-планів підприємства, основний наголос повинен робитися не на стратегію розвитку і не на суть проекту, а безпосередньо на необхідність кредитних коштів і вигоду від їх використання.